УДК 378.011.3-051:373.3:[001+004 ФАСИЛІТАТОР ЯК ВАЖЛИВА РОЛЬОВА ПОЗИЦІЯ МАЙБУТНЬОГО УЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ В ПРОЦЕСІ РЕАЛІЗАЦІЇ STEM-ОСВІТИ
DOI : https://doi.org/10.51706/2707-3076-2024-11-9
Анотація
Анотація. У науковій статті здійснено аналіз науково-педагогічної літератури та висвітлено роль фасилітатора як важливої позиції майбутнього учителя початкової школи в процесі реалізації STEM-освіти.
На основі ґрунтовного аналізу науково-педагогічних джерел з’ясовано сутність понять «STEM-учитель», «фасилітатор», «фасилітація» та «педагогічна фасилітація». Висвітлено, що STEM-учитель – це педагог нового покоління, який не лише передає знання, але й створює умови для розвитку в учнів критичного мислення, креативності та інноваційного підходу до вирішення проблем. При реалізації STEM-навчання такий педагог виступає «провідником» інтегрованого підходу до навчання, успішно поєднуючи вивчення науки, технологій, інженерії та математики.
У даній роботі наведено ключові аспекти, що визначають рольову позицію фасилітатора в професійній діяльності учителя початкової школи в процесі реалізації STEM-освіти. Визначено, що STEM-учитель початкової школи має бути кваліфікованим, творчим та енергійним фахівцем, мати зацікавленість в розвитку наукового мислення та технологічної грамотності своїх учнів. Бути педагогом-фасилітатором під час STEM-навчання у початковій школі вимагає від фахівця гнучкості, творчості та постійної відкритості до нових підходів.
У статті доведено необхідність формування позиції фасилітатора у майбутніх педагогів на рівні їх професійної підготовки у педагогічних закладах вищої освіти. Наголошено, що у цьому контексті важливо забезпечити якісний баланс між теоретичною та практичною підготовкою майбутніх педагогів.
На основі аналізу інформаційних джерел та наявного досвіду сформовано поради майбутньому вчителю-фасилітатору, який буде реалізовувати STEM-навчання у початковій школі: створити стимулююче освітнє STEM-середовище; залучати учнів до практичної діяльності; враховувати індивідуальні особливості та інтереси кожного здобувача освіти; залучати учнів до командної роботи в групах; робити акцент на розвиток в дітей критичного мислення; заохочувати здобувачів освіти до експериментування та вирішення реальних проблем тощо.