UDC 372.881.1 ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ TEDTALKS НА УРОКАХ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
DOI : https://doi.org/10.51706/2707-3076-2020-2-7
Анотація
У науково-методичній статті здійснений аналіз матеріалів TED Talks як навчального інструменту викладання англійської мови в закладах середньої та вищої освіти. Виявлені такі переваги матеріалів TED Talks, як їх справжність, доступність, різноманітність, корисність, зручність користування веб-сайтом з матеріалами та наявність сценаріїв для кожного відео.
Представлена методика проведення уроків з використанням матеріалів TED Talks, яка включає чотири обов’язкові складові. По-перше, кожен урок має розпочатися з привітання та запитань, які могли б допомогти учням налаштуватись на роботу. Це такі запитання, як: «Як пройшли вихідні?», «Чи подобається вам сьогодні погода?» тощо. По-друге, перед переглядом відеолекції учні мають відгадати її зміст за назвою (вигадати, про що може йтися у відео), а також відповісти на запитання, пов’язані з темою відео. Особливістю цього етапу є те, що відеоматеріал підбирається відповідно до календарно-тематичного планування, що дозволяє учням закріпити вже вивчені теми, а також розглянути відому їм тему з іншого кута. По-третє, перегляд відеолекції TEDTalks, який відбувається у два етапи: перегляд лекції TEDTalks із субтитрами та вдруге – без субтитрів. По-четверте, робота із мовним матеріалом. Наприклад, учнів можна розділити на групи, і кожній з них видати частину сценарію із прогалинами, запропонувавши згадати зміст лекції та заповнити прогалини. Також на етапі після демонстрації відеолекції мають бути проаналізовані незнайомі слова та фрази.
В ході дослідної роботи мовні навички учнів вимірювались відповідно до шкали CEFR.
Доведено, що матеріали TED Talks є ефективними для розвитку мовленнєвих навичок учнів та розширення їх словникового запасу. Адже після 34 уроків англійської мови з використанням матеріалів TED Talks в рамках факультативного курсу «Англійська мова для навчальних цілей» для учнів 8–11 класів учасники занять продемонстрували кращі навички публічного виступу та могли говорити на різні теми більше ніж 10 хвилин без наочних посібників.